دانلود کتاب های راهنمای گردشگری

خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 2149

برج پیزا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کشور ایتالیا در جنوب اروپا قرار دارد و پایتخت آن شهر رم است. امروزه ایتالیا کشوری توسعه‌ یافته است و جزو هشت کشور صنعتی به شمار می آید. کشور ایتالیا دارای فرهنگ و تاریخی غنی دارد. آثار معماری و تاریخی به‌ جا‌ مانده از گذشته، نشانه‌ ای از قدمت و عظمت این کشور زیبا است.
پیزا شهری کوچک همراه با کلیساها و کاخ های قدیمی و دیدنی میباشد که سالانه توریست های زیادی را به بازدید از خود دعوت میکند. شهر پیزا در ابتدا یک بندر ساده و مهم ایتالیایی بود که با رشد اقتصادی پیشرفت های زیادی را به خود دیده است . این شهر توریستی در نزدیکی رودخانه ی آرنو میباشد. در سال 1173، ساخت و ساز یک بنای سنگ مرمری سفید  در شهر مرکزی ایتالیا آغاز شد. مدت کوتاهی پس از شروع ساخت برج پیزا ، جنگ بین پیزا و جنوا ساخت و ساز نزدیک به یک قرن متوقف شد. اما در نهایت برج پیزا در اواسط سال 1300 تکمیل شد در واقع پایان رسیدن این برج بیش از 800 سال طول کشیده است، اما هویت واقعی معماران برج پیزا یک رمز ناآشکار است.


شهر پیزا مانند دیگر شهرهای مرکزی و جنوبی ایتالیا آب و هوای مدیترانه ای دارد. در طول سال آب و هوای خوبی دارد و میتوانید به راحتی در تمام فصول سال به این شهر سفر کنید و از دیدنی های شهر پیزا دیدن فرمایید.  
کمتر کسی است که نام برج پیزا را نشنیده باشد، درحالیکه سالانه گردشگران زیادی به شهر پیزا آمده و به بازدید برج پیزا می آیند. تعداد زیادی از توریست های شهر پیزا دلیل سفرشان در ابتدا بازدید از قدیمی ترین برج جهان، برج کج پیزا میباشد. این بنا برج برجسته یا برج پیزا نامیده می شود که در سراسر جهان، زیبایی معماری آن شناخته شده است. اما از این برج برای حفاظت از شهر هرگز مورد استفاده قرار نگرفت.  این برج بخشی از مجموعه مذهبی در میدان دوامو است و به عنوان برج ناقوس  از آن استفاده میکنند .
پس از کلیسای جامع و کلیسای بزرگ پیزا ، برج پیزا سومین و قدیمی ترین ساختمان در میدان شهر است. شیب برج در طول ساخت و ساز در قرن 12 آغاز شد. ضخامت پی های برج در حدود 5 متر است که روی ماسه، کار گذاشته شده‌اند. عده ای معتقد هستند همین امر سبب کج شدن برج شده است. کارشناسان می گویند علت اصلی انحراف برج مربوط به خاک زیربنای آن است که دارای ساختمان اسفنجی می باشد. این منطقه از شن و خاک و رس آبرفتی حاوی 60 درصد آب تشکیل شده و در حقیقت بنای برج روی یک زمین باتلاقی ساخته شده است.

برج پیزا
این برج با زاویه ی انحنایی که دارد توانسته بود قدرت جرمی خود را در مقابل نیروی گرانشی مرکزی حفظ کند. در اصل، برج در زاویه 5.5 درجه قرار دارد . پس از ترمیم و بازسازی در بین سال های 1990 تا 2001، این زاویه به 3.97 درجه کاهش یافت .در حالیکه معماران توانستند این نوع حالت را حفظ کنند ، این برج با توجه به نوع زمینی که بر روی آن قرار داشت می‌توانست تا زاویه 6.8 درجه نیز کج شود اما به دلیل نصب شدن یک لوستر بزرگ فلزی 1.2 تنی، موضوع انحنای برج را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار داده است.
برج پیزا دارای 8 طبقه و ارتفاع 55 متری میباشد و هفت ناقوس بزرگ را به خود آویزان دارد، که به علت خطر ریزش آن، ناقوس‌ های آن را به صدا در نمی‌ آوردند. با وجود تلاش های مختلف برای تقویت پی های برج پیزا، در هر سال 2.5 سانت کج تر میشود و خطر سقوط  روز به روز بیشتر میشود. جالب است بدانید در طول سال ها برج پیزا برای چند بار در جهت های مختلفی کج شده است، در بین سال های ۱۱۷۴ تا ۱۲۵۰ در جهت شمال، از ۱۲۷۲ تا ۱۹۹۷ به سمت جنوب و از ۱۹۹۷ تا به الان حدودا ۵ متر نسبت به سطح افق حالت کج پبدا کرده است.

برج پیزا
اگر برج پیزا را از لحاظ معماری بررسی کنیم باید بگوییم، مصالح به کار رفته در برج پیزا سنگ های مرمر سفید رنگ هستند که زیبایی این برج را دو چندان ساخته اند، به خصوص در شب ها که با سیستم نورپردازی به کار رفته معماری خود را به خوبی نمایش می گذارد.
برج پیزا در تمام طول تاریخ شاهد جنگ ها و حوادث زیادی بوده است. در جنگ جهانی دوم به دست آمریکایی ها برج های ایتالیا تخریب شد، اما برج کج پیزا دور از این خطر ماند. از طرفی به دستور موسولینی برای صاف کردن این برج در پای آن بتون ریزی انجام شد که نتیجه ای کاملا برعکس داد و برج در سطح زمین بیشتر فرو رفت. سال ها بعد با افزایش خطر ریزش برج بازدید از آن ممنوع شد و برای حدودا یک دهه برج تحت بازسازی قرار گرفت. با بیشتر کج شدن برج پیزا مهندسان و کارشناسان زیادی گرد هم آمدند تا به دنبال راه حل های برای رفع نابودی این برج شوند. تا به الان روش های بسیاری مورد آزمایش قرار گرفتند و به نظر می رسد عوامل زیادی از جمله زلزله و بارندگی باعث تخریب زودرس برج کج پیزا میشود.
جهت اطلاع از آفرهای تور اروپا با ما در تماس باشید.       02188851080

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید