دانلود کتاب های راهنمای گردشگری

دیوار برلین

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
دیوار برلین - 5.0 out of 5 based on 1 vote

 دیوار برلین
اینجا مکانی تاریخی است  که شهر برلين را به مدت ۲۸ سال، از سال 1961 تا 1989 به دو منطقهٔ شرقی و غربی تقسیم کرد. این دیوار که نماد جنگ سرد محسوب میشد و پس از جنگ جهانی دوم و در سال ۱۹۴۷، چهار کشور اصلی پیروز جنگ یعنی متفقین شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه و شوروی، کشور اشغال‌شدهٔ آلمان را به چهار بخش که هر کدام تحت کنترل یکی از آن‌ها بود تقسیم کردند، در پاسخ به فرار نزديک دو و نیم ميليون نفر از آلمان شرقى به آلمان غربى بين 1949 تا 1961 ، به فرمان خروشچف ، دبير اول حزب کمونيست و نخست وزير اتحاد جماهير شوروى، بنا شد. طول دیواری که به دور برلین غربی کشیده شده بود، ۱۵۵ کیلومتر بود که ۴۵ کیلومتر آن از وسط شهر می‌گذشت. با احداث این دیوار، شهر برلین غربی به صورت یک شهر محصور در خاک آلمان شرقی در آمد. بر بالاى آن ديوار بلند بتونى، سيم خاردار تعبیه شده است و از برج‌هاى نگهبانى از آن مراقبت میشد. دروازه‌هاى آن ديوار سرانجام در سال 1989 باز شد و مدت زیادی طول نکشید که آلمان دوباره یکپارچه شد. در تور آلمان سری به این دیوار بزنید.

تقسیم برلین

تقسیم برلین

همانطور که جنگ جهانی دوم در سال 1945 به پایان رسید، یک جفت کنفرانس متحدان صلح در یالتا و پوتسدام، سرنوشت سرزمینهای آلمان را تعیین کرد. آنها ملت شکست خورده را به چهار "مناطق اشغالی متحدین" تقسیم کردند: بخش شرقی کشور به اتحاد جماهیر شوروی سپرده شد، در حالی که بخش غربی به ایالات متحده، بریتانیا و (در نهایت) فرانسه سپرده شد.

در 22 اکتبر سال 1961، درگیری بین یک مرزبان شرق آلمان و یک مقام آمریکایی که میخواست به برنامه اپرا در شرق برلین برود در محل مرزی دیوار تقریبا منجر به صحنه ای شد که یک ناظر این صحنه را اینطور توصیف می کرد: "صحنه شبیه به یک عصر انرژی اتمی در کنار مسابقات غرب وحشی در آغل های حیوانات شده بود." در آن روز، تانک های آمریکایی و شوروی حدود 16 ساعت در محل بازرسی چارلی ایستادند. عکس های این رویارویی تصاویری آشنا و خاطره انگیز از جنگ سرد هستند.

گرچه برلین به طور کامل در داخل کشور شوروی قرار داشت (حدود 100 مایل از مرز بین مناطق اشغالی شرقی و غربی دورتر بود)، توافقنامه یالتا و پوتسدام این شهر را به بخش های مساوی تقسیم کرد. شوروی ها نیمه شرقی را گرفتند، در حالیکه دیگر متحدان غرب را تصاحب کردند. این اشغال چهار طرفه شهر برلین در ژوئن سال 1945 آغاز شده بود.

ساخت دیوار

در آن شب، نخست وزیر خروشچف به دولت آلمان شرقی اجازه داد جریان مهاجران به سمت دیگر را، با بستن مرزهای خود با ابزار مناسب متوقف کنند. تنها در دو هفته، ارتش آلمان شرقی، نیروهای پلیس و داوطلبانی از کارگران ساختمانی یک سیم مسی مصنوعی و دیواری از بلوک های بتنی که یک طرف شهر را از طرف دیگر جدا کرده بود، ساخته بودند.

قبل از ساخت دیوار، مردم برلین به راحتی و آزادانه در هر دو طرف شهر حرکت کنند: آنها از مرز شرقی و غربی برای کار کردن، برای خرید، رفتن به تئاتر و دیدن فیلم هاعبور می کردند. قطارها و خطوط مترو مسافران هر دو سمت را به هر دو طرف حمل می کردند. پس از ساخت دیوار، رفتن از سمت شرق به غرب برلین غیر ممکن شد و تنها از یکی از سه پست های بازرسی میشد رفت و آمد کرد: در هلمستد (ایست بازرسی آلفا در گفتمان نظامی آمریکا)، در دریلیندن (" ایست و بازرسی براوو") و در مرکز برلین فریدریچستراس ("ایست و بازرسی چارلی"). (درنهایت، GDR ، 12 ایست و بازرسی در طول دیوار ساخت). در هر یک از ایستگاه های بازرسی، سربازان آلمان شرقی، دیپلمات ها و مقامات دیگر را بازرسی میکردند قبل از اینکه اجازه ورود یا خروج آنها را چک کنند. به جز در شرایط خاص، مسافران از برلین شرقی و غربی به ندرت اجازه عبور از سراسر مرز و دیوار را داشتند.

 دیوار برلین

1961-1989

ساخت دیوار برلین سیل پناهندگان را از سمت شرقی به غربی متوقف کرد و بحران را در سرتاسر برلین کاهش داد. )گرچه رئیس جمهور کندی در مورد این موضوع خوشحال نبود، اما تصدیق کرد که "دیوار جهنمی بسیار بهتر از جنگ است"). در طول زمان، مقامات آلمان شرقی دیوار موقت را با دیواری که سخت تر و اندازه ای به مراتب بزرگتر داشت جایگزین کردند. یک توده بتن مسلح با ابعاد 12 فوت بلندی و 4 فوت عرض که با یک لوله بزرگ کج شده بود و طوری ساخته شده بود که بالا رفتن از آن تقریبا غیر ممکن بود. پشت دیوار در سمت آلمان شرقی، به اصطلاح "نوار مرگ" بود: یک زمین پوشیده از شن و ماسه نرم (برای نشان دادن رد پا)، نور های پروژکتوری چرخان، سگ های وحشی، تفنگ های مسلسلی و سربازان گشت زنی با دستور شلیک به ساق پای فراریان در محدوده نوار مرگ قرار گرفته بود.

در مجموع، دست کم 171 نفر که تلاش می کردند از رو یا زیر دیوار برلین به طرف دیگر بروند، کشته شده اند. فرار از آلمان شرقی غیرممکن نبود، به هرحال: از سال 1961 تا زمانی که دیوار در سال 1989 برچیده شد، بیش از 5000 آلمانی شرقی (از جمله 600 سرباز مرزی) با پریدن از پنجره های مجاور به دیوار، صعود به بالای سیمهای خاردار دیوار، پرواز با بالون های دارای هوای گرم، خزیدن در طول لوله های فاضلاب، و رانندگی به سمت بخش های نازک دیوار با سرعت های بالا موفق به عبور از دیوار شدند.

سقوط دیوار

سقوط دیوار

در 9 نوامبر 1989، زمانی که جنگ سرد در سراسر اروپای شرقی آغاز شد، سخنگوی حزب کمونیست برلین شرقی اعلام کرد که در روابط شهری خود با غرب تغییر ایجاد خواهد کرد. او عنوان کرد که از نیمه شب آن روز، شهروندان GDR آزاد خواهند بود که از مرزهای کشور عبور کنند. تمام مردم برلین شرقی و غربی در کنار دیوار جمع شدند، آبجو و شامپاین نوشیدند و آواز ("تور اووف")- به معنی دروازه را باز کنید-  خواندند. در نیمه شب، از تمام ایست بازرسی ها جمعیت زیادی از مردم به حرکت در آمدند.

بیش از 2 میلیون نفر از برلین شرقی،  از برلین غربی دیدن کردند و در مراسم و جشن آخر هفته شرکت داشتند. یکی از روزنامه نگاران در این باره نوشت "بزرگترین جشنواره خیابانی در تاریخ جهان". مردم با استفاده از چکش و کلنگ شروع به برداشتن بخش هایی از دیوار کردند.- - آنها به عنوان " مائراسپکت "شناخته می شوند، و یا "دارکوبان دیوار" - در حالی که جرثقیل و بولدوزر یکی پس از دیگری بخش های دیوار را به زمین می انداختند. به زودی دیوار از بین رفت و برلین برای نخستین بار از سال 1945 متحد شد. "فقط امروز"، یک دیوار نقاشی شده با اسپری بر روی یک قطعه از دیوار به جا مانده است. " جنگ واقعا تمام شده است." هر ساله در این مکان جشن یادبود خراب شدن دیوار برگزار می شود. اتحاد مجدد آلمان شرقی و غربی در تاریخ 3 اکتبر 1990، تقریبا یک سال پس از سقوط دیوار برلین، رسمی شد.

 سقوط دیوار

یادبود دیوار برلین

یادبود دیوار برلین، یک مکان یادبود مرکزی از تقسیم آلمان، قرار گرفته در وسط پایتخت است. یادبود شامل آخرین قطعه دیوار برلین با زمین های حفظ شده در پشت آن است و بنابراین به راحتی می توانید تصور کنید که چگونه عملکرد مرزها تا پایان دهه 1980 گسترش پیدا کرد. حوادثی که در اینجا اتفاق افتاده به همراه بقایای تاریخی حفظ شده و آثار دیوار مرزی بر روی صفحه ای نمایش داده می شود و به بازدید کنندگان کمک می کند تا تاریخچه تقسیم بندی آلمان را به راحتی تصور کنند. این یادبود بخشی از پی دیوار برلین است که شامل موزه مرکزی پناهندگان مارینفلد و سایت مرکزی تاریخ پرواز و مهاجرت در آلمان تقسیم شده، می باشد.

 جشن سالانه فروپاشی دیوار برلین

 جهت اطلاع از آفرهای تور اروپا و  تور آلمان با آژانس سفری دیگر در تماس باشید.      

تلفن  02188851080

تماشاخانه تصویر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید