دانلود کتاب های راهنمای گردشگری

شهر واتیکان رم

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
شهر واتیکان رم - 5.0 out of 5 based on 1 vote

 شهر واتیکان رم

شهر واتیکان رم

این شهر در شهر رم قرار دارد، ولی از سال 1929 استقلال یافت و پرچم، سکه و تمبر خودش را معرفی کرد. حتی ارتش و گارد سوئیسی خودش را دارد که از این کشور، پاپ و هشتصد شهروند و مهمانانش محافظت می کنند. اولین مکان قابل توجه آن میدان سنت پیتر است که در اواخر قرن هفدهم توسط برنینی طرح ریزی شد. اگر لباس مناسبی به تن داشته باشید می توانید وارد کلیسای سنت پیتر شوید و مجسمه میکل آنژرا تماشا کنید. در موزه های واتیکان شاهکارهای ایتالیایی از جمله سقف نقاشی شده اثر میکل آنژ در نمازخانه سیس تین بازدید کننده های زیادی دارد.

در تورهای برگزار شده در اروپا و تور ایتالیا، یکی از مناطقی که برای بازدید از اهمیت بسیاری برای توریست ها برخوردار است این شهر با تمام کلیساهای مهم و گالری ها و موزه هایش می باشد. حتی میدان کلیسای سنت پیتر یک میدان بسیار مهم است که مردم برای شنیدن سخنان پاپ در آن جمع می شوند و پاپ بر روی سکویی در بالاترین نقطه به سخنرانی می پردازد.

شهر واتیکان رم

شهر واتیکان، در ایالت کامل شهر واتیکان، ایالت مذهبی دولت کلیسایی، محل کلیسای کاتولیک رومی، و یک محدوده محاصره شده در رم، در گوشه غربی رودخانه تیبر واقع شده است. شهر واتیکان کوچکترین کشور مستقل جهان است. دیوارهای قرون وسطی و رنسانس آن این محدوده را شکل میدهند به جز در جنوب شرقی آن که میدان کلیسای سنت پیتر (پیازا سنت پیترو) قرار دارد. از شش ورودی، تنها 3 ورودی ، پیازا (میدان)، آرکو دله کامپن (طاق ناقوس ها) در نمای باسیلیکای سنت پیتر و در ورودی به موزه ها و گالری های واتیکان در دیوار شمالی - به روی عموم باز می باشد.  ساختمان باابهت مشخص از دور، کلیسای (باسیلیکا) سنت پیتر است که در قرن چهارم ساخته شده و در قرن شانزدهم بازسازی شده است. این کلیسا بر روی آرامگاه سنت پیتر پیامبر ساخته شده است که دومین ساختمان بزرگ مذهبی (بعد از کلیسای یاموسوکرو) در دنیای مسیحی است.

کاخ واتیکان محل اقامت پاپ در درون دیوارهای شهر است. نگاه مقدس نامی است که به دولتمردان کلیسای کاتولیک رومی داده می شود، که توسط پاپ به عنوان اسقف اعظم رم رهبری می شود. به همین ترتیب، قدرتمندان نگاه مقدس در سراسر جهان کاتولیک را گسترش می دهند. از سال 1929 در شهر واتیکان اقامت گزیده است، که به عنوان یک کشور مستقل تأسیس شد تا پاپ را قادر به استفاده از اختیارات جهانی خود کند.

شهر واتیکان رم

شهر واتیکان دارای سیستم تلفن مجزا، اداره پست، باغ، رصدخانه نجومی، ایستگاه رادیویی، سیستم بانکی و داروخانه، و همچنین یک گروه رندوم از نگهبانان سوئیسی مسئول امنیت شخصی پاپ از سال 1506 است. تقریبا تمام لوازم، از جمله غذا ، آب، برق، و گاز باید وارد شود. هیچ مالیاتی بر درآمد و محدودیت در واردات و صادرات بودجه هم، وجود ندارد. به عنوان نگاه مقدس، درآمد خود را از کمکهای داوطلبانه بیش از یک بیلیون کاتولیک رومی در سراسر جهان دریافت میکند، همچنان که از علاقه اش به سرمایه گذاری و فروش تمبر، سکه و نشریات، به دست می آورد. عملیات و هزینه های بانکی از اوایل دهه 1980 به طور عمومی منتشر می شود.

در طول دوره ای از قرن چهارم تا سال 1870، واتیکان کنترل قلمرو اطراف رم را به دست گرفت و به عنوان پایتخت کشورهای پاپ خدمت میکرد. در سال 1929 حاکمیت مستقل شهر واتیکان توسط دولت فاشیست ایتالیا در پیمان لاتران به رسمیت شناخته شد. حاکمیت توسط پاپ پس از انتخاب او به عنوان رئیس کلیسای کاتولیک روم اعمال می شود. او دارای قدرت مطلق اجرایی، قانونگذاری و قضایی در داخل شهر است.  در سال 1984 تغییرات سازمانی بزرگ در دادگاه پاپ اعظم انجام شد که نتیجه آن تغییرات اساسی در هیأت نمایندگی روزمره شهر واتیکان بود. هیئت مدیره معمول واتیکان به یک هیأت منصوب شده از پنج کاردینال که توسط دبیرخانه دولت منصوب شده بودند، تبدیل شد. ساکنین شهر واتیکان، اکثریت آنها کشیش ها و راهبه ها هستند، همچنین شامل چند صد نفر افراد متفرقه درگیر در دبیرخانه، دبیر داخلی، تجارت و مشاغل خدماتی هستند.

امتیازات مخصوص در خارج از ایالت واتیکان، به بیش از 10 ساختمان دیگر در رم و به کستل گندولفو، پایتخت تابستانی پاپ در تپه های آلبانی گسترش یافته است. علاوه بر این، شهر واتیکان سفارتخانه های فراوانی از کشورهای خارجی را اداره می کند.

شهر واتیکان رم

از زمان رنسانس، زندگی فرهنگی واتیکان بسیار کاهش یافته است، زمانی که پاپ ها مهم ترین حامیان ایتالیایی هنر بودند. موزه ها و گالری های واتیکان، نقاشی های میکل آنژ در کلیسای سیستین، نقاشی های پینتوریچیو در آپارتمان بورجیا و استنزهای ("اتاق ها") رافائل را دارد و با تمام این موارد، جاذب منتقدان، هنرمندان و جمعیت کثیری از گردشگران سراسر جهان است. سالهای کار ترمیم نقاشی های کلیسای سیستین در سال 1994 به پایان رسید و امکان دیدن کار میکل آنژ در رنگ های زنده را امکان پذیر کرد. در سال 2000، جشن هزارساله توجه جهان را به شهر واتیکان معطوف کرد.

کتابخانه وابسته به پاپ واتیکان شامل مجموعه گرانبهایی از حدود 150000 نسخه خطی و 1.6 میلیون نسخه چاپی است که بسیاری از آن ها از زمان قبل از مسیحیت و آغازین مسیحیت می باشد.  واتیکان روزنامه پرنفوذ خود روزنامه "لواوسرواتوره رومانو" را منتشر می کند و مطبوعات آن می توانند کتاب ها و جزوه ها را به 30 زبان دنیا ، از زبان قدیمی مسیحی گرجی گرفته تا زبان تامیلی که یک زبان باستانی در هند است، چاپ کنند. از سال 1983 واتیکان برنامه های تلویزیونی خود را تولید می کند. برنامه های رادیویی آن به 40 زبان در بسیاری از نقاط جهان شنیده می شود. شهر واتیکان در سال 1984 در سایت میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

 جهت اطلاع از آفرهای تور اروپا و تور ایتالیا با آژانس سفری دیگر در تماس باشید.       

تلفن 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید