دانلود کتاب های راهنمای گردشگری

میدان کنکورد پاریس

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
میدان کنکورد پاریس - 5.0 out of 5 based on 1 vote

میدان کنکورد پاریس

میدان کنکورد پاریس

با مساحتی به اندازه 8 هکتار، مکان 8 ضلعی میدان کنکورد، بزرگترین میدان در پاریس می باشد. این مکان در امتداد رودخانه سن قرار گرفته است و بین باغ های تویلری و خیابان شانزه لیزه قرار گرفته است.

تاریخ ساخت

ژاک- آنژ گابریل معمار، از طرف پادشاه لوئی پانزدهم ساخت این میدان را از سال 1754 شروع کرد و در 1763، یک مجسمه بزرگ از پادشاه لوئی پانزدهم سوار بر اسب، در این محل نصب شد تا با این نشان، بهبود و برگشت سلامتی پادشاه را بعد از یک بیماری سخت جشن بگیرند. و در نهایت در همان سال ساخت میدان تمام شد. این مکان به نام لوئی پانزدهم شناخته شده است. در کناره های این میدان 8 ضلعی در قدیم خندق هایی وجود داشته است که اکنون اثری از آن باقی نمانده است.

میدان کنکورد پاریس

گیوتین وسط میدان کنکورد

در 1792، در طی انقلاب فرانسه، و در دوره معروف به ترور، مجسمه پادشاه لوئی پانزدهم برداشته شد و به جای آن مجسمه دیگری که بسیار بزرگ تر از مجسمه قبلی بود، به نام "مجسمه آزادی" در این محل قرار گرفت و میدان به میدان انقلاب تغییر نام پیدا کرد. یک دستگاه گیوتین در مرکز میدان قرار داده شد و در فاصله زمانی تنها چند سال، 1119 نفر در این محل گردن زده شدند. در میان این اشخاص، افراد مشهوری مانند پادشاه لوئی شانزدهم، ملکه او ماری آنتوانت،آنتوان لاوازیه کاشف اکسیژن، و روبسپیر انقلابی را میتوان نام برد. بعد از انقلاب فرانسه این میدان اسم های مختلفی مانند میدان کنکورد، میدان لوئی پانزدهم، میدان لوئی شانزدهم، میدان منشور به خود گرفت تا اینکه در سال 1830، نام آن میدان کنکورد شد و تا به امروز این نام بر روی آن باقی مانده است.

میدان کنکورد پاریس

ابلیسک در میدان کنکورد

در قرن 19 ام یک ابلیسک 3200 ساله از معبد رامسس دوم در تبس به فرانسه آورده شد و در وسط میدان کنکورد پاریس قرار داده شد. طول این ابلیسک 23 متر ( 75 فوت) بلندی دارد و از جنس سنگ یکپارچه گرانیت صورتی و با وزنی در حدود 230 تن ساخته شده است. در سال 1831، این ابلیسک توسط والی مصر محمدعلی پاشا به پادشاه لوئی فیلیپ پیشکش شد. در ابتدا 3 ابلیسک توسط والی مصر هدیه شده بود که از میان آنها تنها یکی به شهر پاریس منتقل شد. این ابلیسک قدیمی ترین اثر در کل فضای شهری پاریس به حساب می آید.

میدان کنکورد پاریس

ابلیسک - که گاهی اوقات "سوزن کلئوپاترا" هم نامیده می شود- با تصاویری به خط هیروگلیف از زمان امپراتوری رامسس دوم و رامسس سوم پوشیده شده است. تصاویر حمل و نقل این ابلیسک به پاریس و چگونگی نصب آن در میدان در سال 1836 بر روی پایه آن نقاشی شده و هنوز موجود است.

مجسمه ها و چشمه های میدان کنکورد

در هر ضلع از میدان 8 ضلعی کنکورد یک مجسمه قرار دارد که نشان دهنده شهر فرانسوی است: بوردو، برست، لیل، لیون، مارسی، نانت، روان، و استراسبورگ. این مجسمه ها در سال 1836 توسط جاکوب ایگناز هیتورف در گوشه های میدان نصب شدند. جاکوب ایگناز هیتورف شخصی بود که ببین سالهای 1833 تا 1846 میدان کنکورد را دوباره طراحی کرد. در همان سالها یک  چشمه برنزی، که " لا فونتین دس مقس" به معنی چشمه دریاها نامیده میشد، به این میدان اضافه شد. دومین مجسمه به نام " الویشن آو ماریتایم فونتین" به معنی چشمه ارتفاعات دریایی، در سال 1839 در میدان نصب شد. هر دو چشمه توسط خود هیتاروف طراحی شده است.

میدان کنکورد پاریس

از میدان کنکورد شما می توانید بنای تاق پیروزی را در غرب، کلیسای مادلین را در شمال، باغ های تویلری را در شرق و، در امتداد رودخانه سن، کاخ بوربن را که اکنون به مجلس ملی تبدیل شده است را در جنوب ببینید. این میدان به خیابان رویال راه دارد و به بناهای مهمی که در این خیابان قرار گرفته اند مانند ساختمان وزارت نیروی فرانسه، هتل کریلیون و سفارت ایالات متحده نزدیک می باشد. در انتهای قسمت شمالی، دو ساختمان سنگی شاخص ساخته شده است. که توسط خیابان رویال از هم جدا شده اند و نمونه های معماری بازمانده از همان سالهای 1830 می باشند. این دو بنا در ابتدا در دست وزارت نیروی فرانسه بودند و به عنوان ادارات دولتی شناخته می شدند. کمی بعد از ساخت این دو ساختمان، ساختمان سنگی غربی به هتل لوکس کریلیون تبدیل شد، جایی که بعدها ماری آنتوانت بعد از ظهرهایش را در آن به صرف چای و گذرندن درس های پیانو اش سپری می کرد. هتل همچنین به عنوان مرکز ارتش آلمان اشغالگر در جنگ جهانی دوم خدمت کرده است. باغ تویلری هم که در کنار آن است مسیر دسترسی به موزه لوور را فراهم میکند. از یک سمت میدان کنکورد پاریس و از یکی از اضلاع آن میتوانید به میدانی به نام میدان وندوم دسترسی داشته باشید که آن هم جزو جاذبه های دیدنی پاریس می باشد و هتل های معروف پاریس و مغازه های جواهرفروشی مجلل و معروف در آن میدان بسیار است. میدان کنکورد سالن های مد بسیاری دارد که همه ساله معروف ترین طراحان لباس دنیا و شرکت های مشهور مد در آن مراسم  های خود را برگزار می کنند.

 جهت اطلاع از آفرهای تور اروپا و تور فرانسه با آژانس سفری دیگر در تماس باشید.       

تلفن  02188851080نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید