دانلود کتاب های راهنمای گردشگری

کلیسای جامع فلورانس ایتالیا

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
کلیسای جامع فلورانس ایتالیا - 3.0 out of 5 based on 2 votes

کلیسای جامع فلورانس ایتالیا
این کلیسا یکی از بزرگترین کلیساهای ایتالیا است و نام رسمی این کلیسا سانتا ماریا دل فیوره میباشد. گنبد کلیسای جامع فلورانس لقب بزرگترین گنبد آجری در جهان را تاکنون از آن خود کرده است. کلیسای جامع، کلیسای اسقف اعظم کاتولیک روم میباشد. کلیسای جامع فلورانس کلیسایی است که علاوه بر بزرگی، زیبایی درونش زبانزد گردشگران تور اروپا میباشد، وقتی وارد کلیسا شوید کاشی های رنگی و طرحدار روی زمین چشمان شما را به خود جذب خواهد کرد، اما با کمی بازدید و مشاهده ی اطراف تان تابلوهای زیبایی را روی دیوارها میبینید که هر کدام شاهکارهای گران قیمت هنرمندان ایتالیایی میباشد، همچنین درون گنبد از ابتدا تا انتها نقاشی های منحصر به فرد ایتالیایی ترسیم شده است و رنگ های گرمی که در آنها بکار رفته است باعث میشود شما را ساعت ها به خود خیره کند.

کلیسای جامع فلورانس ایتالیا
کلیسای جامع توسط آرنولفو دی کامبیو به گونه ای طراحی شده است که ساختار مذهبی شهر را به میزان قابل توجهی افزایش داده است. ساخت و ساز کلیسای جامع در سال 1367 به پایان رسید در حالیکه کلیسای جامع با ظاهر سنگ مرمر های رنگی مورد استفاده قرار گرفت. در ابتدا، کلیسا هیچ سقفی نداشت و در زمستان و تابستان زیر نور آفتاب و بارندگی های متعدد کم کم رو به تخریب میرفت که پدران فلورانس به نگرانی و ترس افتادند، بعد از مشورت طولانی تصمیم گرفته شد که یک گنبد بزرگی روی سقف کلیسا ساخته شود. اما ساخت گنبدی به بزرگی 45 متر کار چندان آسانی نبود زیرا این گنبد باید وزن پایینی داشته باشد تا ریزش نکند. در واقع ساخت بزرگترین گنبد در جهان بر روی یک کلیسای آماده شده باید کمترین خطا را داشته باشد.
ساخت و ساز کلیسای جامع فلورانس در سال 1296 آغاز شد و عمدتا در مدت بیش از 100 سال تکمیل شد. کلیسای جامع در پایان قرن 13 توسط آرنولفو دی کامبیو آغاز شده بود و بعد از گذشت سالهای زیادی به اتمام رسید و گنبد های آن در قرن 15 توسط فیلیپو برونلسکی (Filippo Brunelleschi) طراحی و ساخته شد.  در ایتالیا گنبدهای چشمگیر بسیاری، به خصوص در کلیساها وجود دارد ، اما گنبد کلیسای جامع فلورانس متفاوت از بقیه میباشد. داستان جالب این گنبد به نحوه ی ساختش برمیگردد، اساسا این گنبد توسط یک نابغه ی طلاساز ایتالیایی و به صورت انفرادی ساخته شده است و از او به عنوان پدر معماری رنسانس به یاد میشود.


رهبران پروژه ی گنبد می دانستند چه می خواهند، آنها بزرگترین گنبد در جهان را میخواستند اما خواسته ی آنها با یک مشکل بزرگ رو به رو بود، اینکه کل کلیسا ساخته شده بود و مورد استفاده قرار میگرفت و فقط ساخت گنبد باقی مانده بود. این ساخت و ساز همراه با مشکلاتی بود که باید رعایت میشد.
بنابراین در سال 1418، مسابقه ای برای طراحی گنبدی ایده آل انجام شد، جایزه ی این مسابقه 200 سکه ی طلا و یک شهرت تاریخی بود. در این مسابقه معماران برجسته ای از سن به فلورانس آمدند و طرح های خود را ارائه دادند. ساخت یک ستون بزرگ در وسط کلیسا، استفاده از سنگ های اسفنجی آتشفشان در ساخت گنبد از ایده هایی بود که معماران ارائه کرده بودند. اما شرکت کننده ی دیگری به نام فیلیپو برونلسکی که یک طلاساز ایتالیایی بود، وعده داد نه یکی بلکه دو گنبد میتواند بسازد، به طوری که یکی در داخل دیگری قرار گرفته باشد و بدون نیاز به داربست و هزینه های عظیم و گران قیمت بسازد. اما برونلسکی از ترس اینکه طرحش مورد سرقت قرار گیرد ، از جزئیات طرحش هیچ توضیحی ارائه نداد اما این عمل او باعث شد که یک روند طولانی برای دریافت تاییدیه از سوی پدران کلیسا طی کند. با وجود این که طرح فیلیپو برونلسکی در سال 1418 وارد مسابقه شده بود، اما در سال 1420 و بعد از کلی جنجال و مشقت پذیرفته شد.


گنبد هایی که فیلیپو برونلسکی ساخته است هر دو در یک راس قرار گرفته اند، گنبد درونی از داخل کلیسا قابل رویت میباشد که درون یک گنبد بزرگتر و عریض تر قرار گرفته است. برونلسکی حلقه هایی از جنس آهن، سنگ و چوب ساخت که دیوارها را به آن متصل کرده است تا استحکام کافی داشته باشند و از فروپاشی کلیسا جلوگیری شود. در نهایت فیلیپو برونلسکی شاهکاری خلق کرد که توانایی مقابله با صاعقه‌، زمین لرزه و از همه مهمتر گذشت زمان را داشته و خواهد داشت و همچنین منظره ی مسحور کننده ای را برای بینندگان کلیسای جامع فلورانس ساخته است.
سرانجام با گذشت مدتی در 15 آوریل 1446، فیلیپو برونلسکی بر اثر یک بیماری ناگهانی فوت شد و در کلیسای کلیسای جامع دفن شده است. البته مجسمه هر کدام از این معماران مهم را می توان در خارج و سمت راست کلیسای جامع مشاهده کرد.


کلیسای جامع فلورنس در 7 روز هفته باز است و آماده بازدید میباشد، اما در شرایط خاص در زمان هایی که دولت اعلام کند، کلیسا بسته است بدین جهت قبل از بازدیدتان در تور اروپا حتما به سایت کلیسا مراجعه کنید و از باز بودنش اطمینان حاصل کنید. از آنجا که مجتمع کلیسای جامع فلورانس یک مکان مذهبی فعال برای عبادت است، به هنگام بازدید از آنجا باید لباس مناسب پوشیده شود . این به این معنی است که هم مردان و همچنین زنان باید لباس هایی را که پوشش کامل دارند بپوشند، هر فردی که لباس نامناسب پوشیده باشد اجازه ورود نخواهد داشت.
خوردن غذا و نوشیدنی های باز در کلیسا مجاز نمیباشد، حیوانات خانگی اجازه ی ورود ندارند و همچنین تلفن های همراه باید خاموش شوند تا هیچگونه اشعه ی آسیب زایی در فضا پخش نشود. بازدیدکنندگان عکاس مجاز به عکس برداری هستند اما بدون فلاش ، بدون سه پایه و یا هرگونه ابزار سلفی. البته کلیسای جامع فلورانس مانند بقیه موزه ها در فلورانس، شما مجاز به ورود یک چمدان بزرگ نخواهید بود.
جهت اطاع از آفرهای تور اروپا و تور ایتالیا با ما در تماس باشید.              02188851080

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید