دانلود کتاب های راهنمای گردشگری

متئورا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

متئورا

متئورا یکی از جواهرات یونان است. در نزدیکی شهر کالامپاکا قرار گرفته است. (جمعیت آن طبق آمار 2011، 21991 نفر بود) در شمال غربی تسالی، تعدادی از سنگهای صخره ای با 24 صومعه ساخته شده در بالایشان وجود دارد که تنها 6 مورد از این صومعه ها هنوز استفاده می شوند و برای بازدید عموم باز هستند. باقی صومعه ها به حال خود رها شده اند.

در بالای قله های این صخره های ماسه سنگی تقریبا غیر قابل دسترس، از قرن یازدهم به بعد راهبان در این ستون های سر به فلک کشیده مستقر شدند. بیست و چهار صومعه، به سختی و با وجود مشکلات باور نکردنی، در قرن پانزدهم در زمان احیای ادیان ایده آل ساخته شد. نقاشی های قرن شانزدهم آنها مرحله کلیدی در توسعه نقاشی پس از بیزانتین است.

متئورا

تاریخ

در حدود 25 میلیون سال پیش به عنوان ماده ای از بستر اقیانوسی عالی که نتیجه حرکات تکتونیکی قوی بود، سنگهای متئورا تشکیل شدند و به پناهگاهی برای انسانها تبدیل شدند. نخستین راهبان دنیا به این منطقه برای رسیدن به انزوای روحانی وارد شدند و با کمک تنها طناب و نردبان در غارهای سنگی این صخره ها ساکن شدند.
نیازهای حمایتی مشترک و اعتقادات مذهبی قوی، آنها را مجبور به متحد شدن در اولین جامعه راهبان کرد و در عین حال، رهنمودهای مشترک آنها، باعث شد تا برای ساخت صومعه هایی در بالای صخره ها وبا مرتفع ترین معماری و ارزش های هنری بسازند.
24 صومعه برروی بی نهایت قله صخره ها از قرن چهاردهم تا قرن شانزدهم ظاهر شدند، 6 مورد از آنها هنوز مورد بررسی و تحسین قرار گرفته اند. این صومعه ها مراکزی از اعتقادات ارتدوکس در دوران بیزانتین بود که بعضی از بهترین قطعات هنری و صنایع دستی مذهبی را تولید می کرد و هنوز هم مجموعه ای از نسخ خطی گرانبهایی را که امروز در موزه هایشان قرار دارد را، به نمایش می گذارد.

متئورای امروزی

صومعه های متئورا  در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و منطقه متئورا- آنتیکاسیا در حدود 2000 منطقه محیط زیستی به عنوان منطقه حفاظتی به منظور محافظت از گونه های نادر پرندگان و گل ها، توسط وزارت دفاع یونان اعلام شده است.

آب و هوای این منطقه

دامنه کوه های این ناحیه از سمت شرق و شمال آب و هوای بسیار متنوعی را در طول سال تجربه میکند. از تابستان های گرم اش گرفته که آدم در آن هوا پخته می شود تا زمستان های بسیار سردش که سرما تا استخوان آدم هم رسوخ میکند با بارش برف شدید در این ناحیه. فصل تابستان خشک ترین فصل این ناحیه است. در تمام طول سال مخصوصا در ارتفاعات بالاتر طوفان هست.

راه های دسترسی به متئورا

  • میتوانید از قطار استفاده کنید.

از آتن شما می توانید یک قطار یا یک اتوبوس تا متئورا سوار شوید. قطارهایی که به سمت بخش شمالی یونان حرکت میکنند از ایستگاه "لاریسا" در آتن می گذرند، در حالی که اتوبوس هایی که به این بخش از کشور می روند در آتن از ترمینال "بی" در خیابان لیسیون خارج می شوند. برنامه های قطار را می توانید از وب سایت"  اُ اس سی"بدست آورید واتوبوس ها هم معمولا در هر دو ساعت یکبار حرکت میکنند. هر دو مسیر سواری طولانی هستند (حدود 4.5 تا 5 ساعت)، بنابراین مطمئن شوید که کتاب خوبی برای سرگرمی در این مدت خریده باشید. همچنین خطوط ارتباطاتی قطارها از تسالونیکی (حدود 3 ساعت)، از ولوس (حدود 2 تا 3.5 ساعت) و از لاریسا (حدود 1 تا 3 ساعت) تا این منطقه وجود دارد.  معمولا قطارها را باید در ایستگاه پالئوفارسالوس عوض کنید.

  • با اتوبوس چگونه به متئورا بروید؟

خطوط روزانه اتوبوس )شما می توانید همه آنها را به زبان انگلیسی و یونانی بخوانید) به / از "کالامپاکا" از / به "تریکالا" و "لاریسا" ببینید. از آتن، تسالونیکی و ولوس می توانید اتوبوس به "تریکالا" یا "لاریسا" سوار شوید و سپس اتوبوس را به سمت کالامپاکا عوض کنید.

  • با ماشین به راحتی میتوانید به صومعه ها برسید.

محل صومعه ها در تمام نقشه ها جانمایی شده است و جاده ها و مسیر دسترسی به آنها بسیار مشخص است. در اطراف منطقه و صومعه مکانهای بسیاری برای اتراق کردن و همچنین پارکینگ وجود دارد.

  • با هواپیما چگونه به این منطقه بروید؟

شما می توانید از اروپای مرکزی به ولوس، فرودگاه مرکزی یونان که در نیآ آنچیلوس است پرواز کنید و سپس با ماشین تقریبا دو ساعت تا متئورا رانندگی کنید. شما همچنین می توانید قطار یا اتوبوس از ولوس به کالامپاکا سوار شوید منتها زمان بیشتری را در راه خواهید بود.

در سال 2005، شما می توانستید در ایستگاه قطار تاکسی کرایه کنید تا شما را با قیمتی در حدود 30 تا 40 یورو به تمام صومعه ها برساند. با این حال، رسیدن به صخره های مارپیچی با پای پیاده برای بازدید کنندگان احساسی بسیار ملموس و قابل درک از عظمت متئورا دارد. این مسیر یک پیاده روی دشوار است، اما تجربه رفتن به پناهگاه ها مانند راهبان چند صد سال پیش، فقط حس تعجب شما را افزایش می دهد.  در تابستان، برای گرمای یونان آماده باشید، و برای پیاده روی که یک روز طول می کشد ، چند لیتر آب به همراه خود بیاورید.

در کاستراکی تعدادی رستوران وجود دارد، اما اگر شما به دنبال یک وعده غذایی سبک برای ناهار هستید، اگر کمی به سمت پایین تپه ها (به سمت کالامباکا) بروید رستورانی عالی و ارزان پیدا خواهید کرد که حتی در شب ها موسیقی زنده اجرا میکنند و افراد محلی در آن جمع می شوند.

متئورا

برای رسیدن به صومعه ها ابتدا باید مسیری را تا محل صخره ها و صومعه ها پیاده روی کنید. سپس اگر بخواهید صومعه ها را از نزدیک تماشا کنید باید کوهپیمایی کنید. برای کوهپیمایی بیشتر از 170 قله و 600 مسیر پر پیچ و خم برای بالارفتن در اینجا وجود دارد. میتوانید 2 کتاب راهنما شامل تمام این مسیرهای پرپیچ و خم از مغازه های محلی این ناحیه بخرید. به یاد داشته باشید که در اینجا هیچ گزینه ای برای اجاره وجود ندارد بنابراین هر وسیله ای که فکر میکنید مورد نیازتان خواهد بود به همراه خود بیاورید. به عنوان مثال اگر راهنما میخواهید حتما با یک راهنما هماهنگ کنید.

6 صومعه ی این مجموعه شامل:

1-    صومعه سنت نیکولاس آناپافساس: در تابستان ساعات بازدید از این صومعه از 9 و نیم صبح شروع شده و تا 3 و نیم بعد از ظهر ادامه می یابد. روزهای جمعه تعطیل است. صومعه مقدس سنت نیکولاس آناپافساس اولین صومعه ایست که در مسیر دسترسی به متئورا به آن میرسید و در قرن چهاردهم یافت شده است. این صومعه تا روستای کاستراکی تنها 1 کیلومتر پیاده روی دارد. ورودی این مجموه 3 یورو می باشد.صومعه سنت باربارا روسانو

2-    صومعه سنت باربارا روسانو: در تابستان ساعات بازدید از این صومعه از 9 صبح شروع شده و تا 6 بعد از ظهر ادامه می یابد. روزهای چهارشنبه تعطیل است. صومعه سنت باربارا روسانو نام خود را احتمالا از اولین راهبه ای که در آن ساکن شد، گرفته است. کلیسای اصلی، جشن یادبود سانتا باربارا را می گیرد و در اواخر قرن شانزدهم یافت شد و سی سال بعد تزئین شد. هزینه ی ورودی 3 یورو می باشد.

3-    صومعه وارلام: در تابستان ساعات بازدید از این صومعه از 9 صبح تا 6 بعد از ظهر ادامه می یابد. روزهای جمعه تعطیل است. صومعه مقدس وارلام دومین صومعه بزرگت در این مجموعه است. این ساختمان در مقابل صومعه بزرگ متئورا واقع شده است و در اواسط قرن چهاردهم توسط هوسیوس وارلام تأسیس شد. هزینه ی ورودی این صومعه ، 3 یورو می باشد.

4-    صومعه متئورن بزرگ: در تابستان ساعات بازدید از این صومعه از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر ادامه می یابد. روزهای سه شنبه تعطیل است. صومعه مقدس متئورو بزرگ (تبدیل مسیح) بزرگترین و قدیمی ترین صومعه مجموعه با قدمتی مربوط به قرن چهاردهم است. این صومعه ای بود که " معلق در هوا " نامگذاری شد، به دلیل اینکه بر بالای یک سنگ غول پیکر ساخته شده بود که از پایین دیده نمیشد.  هزینه ی ورودی 3 یورو می باشد.

تثلیث مقدس

5-    تثلیث مقدس : در تابستان ساعات بازدید از این صومعه از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر ادامه می یابد. روزهای سه شنبه تعطیل است. صومعه تثلیث مقدس (آگیا تریادا)  سخت ترین صومعه برای رفتن به آن است، اما هنگامی که به بالای آن می روید، منظره وسیع اطراف به راحتی شما را محصور خود میکند! هزینه ی ورودی 3 یورو است.

صومعه سنت استفان

6-    صومعه سنت استفان: در تابستان ساعات بازدید از این صومعه از 9 و نیم صبح تا 1 و نیم و 3 و نیم بعد از ظهر تا 5 و نیم بعد از ظهر میباشد. روزهای دو شنبه تعطیل است. این صومعه قابل دسترس ترین صومعه متئورا است که با طی کردن پله هایی و عبور از یک پل کوچک به سادگی به ورودی این صومعه می رسید.  این صومعه برای کسانی که نمیتوانند از پله های زیاد بالا بروند و در عین حال تمایل دارند که بودن در یک صومعه واقعی را تجربه کنند، ایده آل است. هزینه ی ورودی 3 یورو است.

جهت اطلاع از آفرهای تور اروپا و تور یونان با آژانس سفری دیگر در تماس باشید.       

تلفن  02188851080

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید